Jerzy Połowniak
Jerzy Połowniakredaktor naczelny "Gazety Wyborczej" w Szczecinie

Od początku epidemii koronawirusa opisywaliśmy na łamach „Gazety Wyborczej” dzielnych szczecinian z pierwszej linii frontu.

Nie tylko lekarzy zakaźników, pielęgniarki czy ratowników.  Również kierowców autobusów, pracownice Centrum Seniora, personel DPS-ów. Sprzedawczynie, które nie mogą przecież pracować zdalnie. Ludzi z placów budów. Mimo zagrożenia wszyscy oni rzetelnie robili swoją robotę.

Były też garderobiane z teatrów i wolontariuszki, które szyją maski. Pracownicy uczelni drukujący przyłbice w 3d i oferujący pomoc przy badaniu próbek. Przedsiębiorcy i gastronomicy wspierający szpitale. Cała armia nadzwyczajnych osób, które do pomocy innym mobilizowała nadzwyczajna sytuacja. To dzięki nim Szczecin jest lepszy. To są supermani, dzięki którym Szczecin staje się Supermiastem. Taki jest aktualny sens naszej redakcyjnej akcji pod tą nazwą.
Nie wiadomo, jak długo potrwa epidemia. Ale to wielkie zaangażowanie szczecinian w działanie dla wspólnego dobra w podły czas jest ważne. Cenne. Można na tym budować.
Jerzy Połowniak, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej” w Szczecinie.